Już najmłodsze dzieci zadają pytania, na które rodzice nie zawsze potrafią odpowiedzieć. Dla wielu dorosłych tematy związane z seksualnością stanowią tabu; nie umieją o nich otwarcie mówić.
Bywa, że dzieci i młodzież budują swoją wiedzę na temat seksu na podstawie informacji uzyskanych z różnych źródeł, w tym także od rówieśników lub ze środków masowego przekazu. Sięgają też po pisma i filmy pornograficzne. Tak zdobyte wiadomości obciążone są błędami i szkodliwymi stereotypami dotyczącymi seksu oraz wzajemnych relacji między partnerami. Często wpływają na decyzje i postawy młodych ludzi. Bywają przyczyną zachowań krzywdzących inne osoby, ale także źródłem zahamowań i kompleksów.
Zdarza się, że niepokój rodziców budzą zachowania dzieci przynoszące na myśl różnego typu zachowania seksualne, które trudno zakwalifikować jako właściwe dla danego wieku rozwojowego dziecka.
Konsultacje zaplanowane są na jedno lub kilka spotkań zorientowanych na psychoedukację, pomoc w rozwianiu niepokoju czy wątpliwości rodzica oraz dziecka a w razie potrzeby pokierowanie do innych specjalistów na dalszą konsultację względnie leczenie.